Offering you a complete choice of products which include 4 inch door hinges, small metal hinge, ss202 butt steel hinges, 2 inch door hinges, spring hinges and door & window hinges.
₹ 52 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 Inch |
| Size (Length) | 4 inch (100 mm) |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Thickness | 1 mm |
| Finish | Satin/Matt |
| Finish Type | 2B |
| Material Grade | SS 304 |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Base Material | Mild Steel |
| Size | 1 inch |
| Finish | Matt |
| Thickness | 1 mm |
| Material | Iron |
| Finish Type | Steel |
| Application | Door |
| Suitable For | Door |
Minimum order quantity: 400 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Type | Butt Hinge |
| Hinge Type | Spring Hinge |
| Material Grade | SS 202 |
| Size | 125 mm |
| Grade | SS 202 |
| Thickness | 1.5MM |
| Bearing Type | NO BEARING |
| Finish | Matt |
| Suitable Door | Metal Door |
| Application | Door |
| Hole Type | With Holes |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 2 Inch |
| Size (Length) | 2 inch |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Thickness | 1 mm |
| Finish | Satin/Matt |
| Material Grade | SS 304 |
Minimum order quantity: 400 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Spring Action | Single Action |
| Hinge Size | 3 in |
| Suitable Door | Metal Door, Wooden Door |
| Adjustment | Fixed Tension |
| Material | Stainless Steel |
| Door Weight | Up to 35 kg |
| Finish | SS Matt |
| Closing Type | Normal Close |
Minimum order quantity: 400 Piece
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Size (Length) | 12 inch (300 mm) |
| Material | Iron |
| Hinge Type | Piano Hinge |
| Thickness | 2.1 - 2.5 mm |
| Finish | Satin/Matt |
| Suitable Door | Metal Door |
| Category | Hinge |
| Brand | SBEW |
| Finish Type | Steel |
| Suitable For | Door |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Panel Type | Electrical Panel |
| Material | Stainless Steel |
| Hinge Length | 50 MM |
| Size | 2 inch |
| Mounting Type | Screw On |
| Opening Angle | 120° |
| Load Capacity | 20–40 kg |
| Brand | SBEW |
| Hinge Type | Panel |
| Thickness | 1.5 mm |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Size | 5 Inch |
| Size (Length) | 5 inch (125 mm) |
| Finish | Silver Anodized |
| Thickness | 1 mm |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Suitable Door | Aluminium Door |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish Type | 2B |
Minimum order quantity: 400 Piece
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Size | 4 inch |
| Grade | SS 316 |
| Finish Type | Steel |
| Finish | Mirror |
| Suitable For | Door |
| Holes Type | Round |
| Thickness | 2.4 mm |
| Hole Diameter | 5mm |
| Brand | SBEW |
| Steel Grade | SS 316 |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 300 Piece
Vibhavari Kale (PARTNER)
Shriram Balkrishna Engineering Works
Ground Floor, Shop No-11, Jagir Singh Estate, Santosh Wadi, Thane West, NR Highway Auto Garage, Behind Nitin Co., Service Road
Thane - 400601, Maharashtra, India