Providing you the best range of 10 inch heavy duty hinges, 4 inch heavy duty hinges, 2 inch heavy duty hinges and 3 inch heavy duty hinges with effective & timely delivery.
₹ 157 / Piece Get Latest Price
| Hinge Size | 10 in |
| Size | 10 inch |
| Material | Galvanized Steel |
| Load Capacity | 80–120 kg |
| Hinge Type | Piano Hinge |
| Suitable Door | Metal Door |
| Brand | SBEW |
| Thickness | 1.5 mm |
| Finish | 2B |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 165 / Piece Get Latest Price
| Hinge Size | 4 in |
| Size | 4 inch |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity | Up to 80 kg |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Finish | SS Matt |
| Suitable Door | Metal Door |
| Brand | SBEW |
| Thickness | 3 mm |
Minimum order quantity: 400 Piece
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Hinge Size | 2 IN |
| Size | 2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Load Capacity | Up to 80 kg |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Brand | SBEW |
| Thickness | 3 mm |
Minimum order quantity: 400 Piece
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Hinge Size | 3 IN |
| Size | 3 inch |
| Material | Aluminum |
| Load Capacity | Up to 80 kg |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Brand | SBEW |
| Thickness | 3 mm |
Minimum order quantity: 400 Piece
Vibhavari Kale (PARTNER)
Shriram Balkrishna Engineering Works
Ground Floor, Shop No-11, Jagir Singh Estate, Santosh Wadi, Thane West, NR Highway Auto Garage, Behind Nitin Co., Service Road
Thane - 400601, Maharashtra, India