Our product range includes a wide range of ss 316 grade spring clips, c-62 grade spring clip, ss 304 grade spring clips, c-55 grade spring clips and c-80 grade spring clips.
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Clip Type | SPRING STEEL CLIP |
| Clip Size | 50–75 mm |
| Shape | C Shaped |
| Size | 0.5X29mm |
| Surface Finish | Plain |
| Wire Diameter | 4MM |
| Usage | Industrial |
| Finishing Type | Polished |
| Thickness | 2mm |
| Grade | SS 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Clip Material | Spring Steel |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 2.6 / Piece Get Latest Price
| Clip Type | SPRING STEEL CLIP |
| Material | Spring Steel |
| Clip Material | Spring Steel |
| Clip Size | 50–75 mm |
| Shape | C Shaped |
| Size | 0.5X29mm |
| Surface Finish | Black Oxide |
| Wire Diameter | 4MM |
| Usage | Industrial |
| Finishing Type | Polished |
| Thickness | 2mm |
| Grade | C-62 |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 6 / Piece Get Latest Price
| Clip Type | SPRING STEEL CLIP |
| Clip Size | 50–75 mm |
| Shape | C Shaped |
| Size | 0.5X29mm |
| Surface Finish | Plain |
| Wire Diameter | 4MM |
| Usage | Industrial |
| Finishing Type | Polished |
| Thickness | 0.5mm |
| Grade | SS 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Clip Material | Spring Steel |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 2.6 / Piece Get Latest Price
| Clip Type | SPRING STEEL CLIP |
| Material | Spring Steel |
| Clip Material | Spring Steel |
| Clip Size | 50–75 mm |
| Shape | C Shaped |
| Size | 0.5X29mm |
| Surface Finish | Plain |
| Wire Diameter | 4MM |
| Usage | Furniture, Industrial |
| Finishing Type | Polished |
| Thickness | 2mm |
| Grade | C 55 |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 2.5 / Piece Get Latest Price
| Clip Type | SPRING STEEL CLIP |
| Material | Spring Steel |
| Clip Material | Spring Steel |
| Clip Size | 50–75 mm |
| Shape | C Shaped |
| Size | 0.5X29mm |
| Surface Finish | Plain |
| Wire Diameter | 4MM |
| Usage | Industrial |
| Finishing Type | Polished |
| Thickness | 2mm |
| Grade | C-80 |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Vibhavari Kale (PARTNER)
Shriram Balkrishna Engineering Works
Ground Floor, Shop No-11, Jagir Singh Estate, Santosh Wadi, Thane West, NR Highway Auto Garage, Behind Nitin Co., Service Road
Thane - 400601, Maharashtra, India