Our range of products include ss 304 butt hinges, ss 316l butt hinge, ss 316 butt hinges, ss 202 butt hinges and ss 304l butt hinges.
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 Inch |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Material Grade | SS 304 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Matt Finish |
| Bearing Type | NO BEARING |
| Suitable Door | Wooden Door |
| Suitable For | Door |
| Corner Type | Square Corner |
| Hole Type | With Holes |
| Brand | SBEW |
| Grade | SS 304 |
Minimum order quantity: 400 Piece
Being a well-distinguished company in the market, we are into offering SS304 Butt Hinges.We manufacture Customised Piano & Butt Hinges. As per client's drawing. We have supplied Hinge in various size ranging from 50mm to 2500mm with highest accuracy.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 Inch |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Material Grade | SS 316L |
| Thickness | 3 mm |
| Finish | Matt Finish |
| Bearing Type | NO BEARING |
| Suitable Door | Metal Door |
| Suitable For | Door |
| Brand | SBEW |
| Grade | SS 316L |
Minimum order quantity: 300 Piece
Being a well-distinguished company in the market, we are into offering SS 316L Butt Hinges.We manufacture Customised Piano & Butt Hinges. As per client's drawing. We have supplied Hinge in various size ranging from 50mm to 2500mm with highest accuracy.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 Inch |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Material Grade | SS 316 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Matt Finish |
| Bearing Type | NO BEARING |
| Suitable Door | Metal Door |
| Suitable For | Door |
| Brand | SBEW |
| Grade | SS 316 |
Minimum order quantity: 300 Piece
Being a well-distinguished company in the market, we are into offering SS 316 Butt Hinges.We manufacture Customised Piano & Butt Hinges. As per client's drawing. We have supplied Hinge in various size ranging from 50mm to 2500mm with highest accuracy.
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 Inch |
| Material Grade | SS 202 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Matt Finish |
| Bearing Type | NO BEARING |
| Suitable Door | Metal Door |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Steel Grade | SS 202 |
| Brand | SBEW |
Minimum order quantity: 400 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 Inch |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Material Grade | SS 304L |
| Thickness | 2.5 mm |
| Finish | Matt Finish |
| Bearing Type | NO BEARING |
| Suitable Door | Metal Door |
| Suitable For | Door |
| Brand | SBEW |
| Grade | SS 304L |
Minimum order quantity: 500 Piece
Vibhavari Kale (PARTNER)
Shriram Balkrishna Engineering Works
Ground Floor, Shop No-11, Jagir Singh Estate, Santosh Wadi, Thane West, NR Highway Auto Garage, Behind Nitin Co., Service Road
Thane - 400601, Maharashtra, India