Manufacturer of a wide range of products which include 5 inch duct stainless steel door hinge, 4 inch butt stainless steel door hinge, 6 inch piano stainless steel door hinge and 3 inch duck stainless steel door hinge.
₹ 68 / Piece Get Latest Price
| Hinge Type | Duct |
| Size (in) | 5 |
| Size | 125 mm |
| Grade | SS 316L |
| Thickness | 12 Gauge |
| Finish | Polished |
| Holes Type | Round |
| Number of Bearings | 4 Ball Bearing |
| Application | Door |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Size (in) | 4 |
| Size | 100 mm |
| Grade | SS 304 |
| Thickness | 12 Gauge |
| Finish | Polished |
| Holes Type | Round |
| Number of Bearings | 5 Ball Bearing |
| Features | Heavy Duty |
| Application | Door |
Minimum order quantity: 400 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size (in) | 6 |
| Size | 150 mm |
| Grade | SS 304 |
| Thickness | 12 Gauge |
| Finish | Polished |
| Holes Type | Round |
| Number of Bearings | Plain Joint |
| Hinge Type | Piano Hinge |
| Application | Door |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Size (in) | 3 |
| Size | 75 mm |
| Grade | SS 304 |
| Hinge Type | Duck |
| Thickness | 12 Gauge |
| Finish | Polished |
| Holes Type | Slotted |
| Number of Bearings | 3 Ball Bearing |
| Application | Door |
Minimum order quantity: 400 Piece
Vibhavari Kale (PARTNER)
Shriram Balkrishna Engineering Works
Ground Floor, Shop No-11, Jagir Singh Estate, Santosh Wadi, Thane West, NR Highway Auto Garage, Behind Nitin Co., Service Road
Thane - 400601, Maharashtra, India