Providing you the best range of ss 316l butt stainless steel hinges, ss 304 duct stainless steel hinges and ss 316 welded stainless steel hinges with effective & timely delivery.
₹ 83 / Piece Get Latest Price
| Type | Butt Hinge |
| Material Grade | SS 316L |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Size | 6 inch |
| Grade | SS 316L |
| Thickness | 2mm |
| Bearing Type | NO BEARING |
| Finish | STEEL |
| Suitable Door | Metal Door |
| Holes Type | Round |
| Application | Door |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Type | Duct |
| Material Grade | SS 304 |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Grade | SS 304 |
| Thickness | 1.6mm |
| Size | 4 inch |
| Bearing Type | NO BEARING |
| Finish | Polished |
| Suitable Door | Wooden Door |
| Holes Type | Round |
| Application | Door |
Minimum order quantity: 400 Piece
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Type | Welded |
| Material Grade | SS 316 |
| Size | 5 inch |
| Grade | SS 316 |
| Thickness | 2mm |
| Finish | Polished |
| Holes Type | Round |
| Application | Door |
Minimum order quantity: 400 Piece
Vibhavari Kale (PARTNER)
Shriram Balkrishna Engineering Works
Ground Floor, Shop No-11, Jagir Singh Estate, Santosh Wadi, Thane West, NR Highway Auto Garage, Behind Nitin Co., Service Road
Thane - 400601, Maharashtra, India